Ліки від кохання – Ірвін Ялом, 1989

Ірвін Ялом – відомий американський психіатр та психотерапевт. Він працює (чи працював) в екзистенційній психології. Крім професійної роботи, він ще встиг написати багато книжок, деякі з них навіть художні. Я чула багато класних відгуків на його твори, як від звичайних людей, так і від самих психологів. Саме тому у мене зʼявилося бажання його почитати.

У мене є відгук на книгу “Питання життя і смерті” Ірвіна Ялома, яку він написав разом зі своєю дружиною Мерлін Ялом. Але перша  книга, яку я прочитала в автора – “Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта” (Love’s Executioner and Other Tales of Psychotherapy). Це збірка з реальних історій деяких пацієнтів. Вона написана для майбутніх психологів*. Але її можуть читати усі. Адже Ялом не нагромаджує текст термінологією, діагнозами чи професійною лексикою. Він використовує просту мову зі зрозумілими словами та знайомими для багатьох проблемами.

*я буду використовувати слово психолог, яке буде означати психологів чи психологинь, психотерапевтів чи психотерапевток, психіатринь чи психіатрів, щоб не навантажувати текст

Тут різні історії на геть різні теми. Пацієнти також різні: і літні, і зовсім молоді люди. Вони переживають кохання, депресію, втрату, нестачу друзів тощо. Але дуже часто за всім цим ховається страх смерті, але:

Цілковите усвідомлення смертності робить нас мудрими та дає можливість прожити цікаве життя не боячись.

Перше, що мене вразило, що психолог – це звичайна людина. Я вважала, що це беземоційний, неосудливий, неупереджений професіонал. Він завжди знає, як допомогти та що робити. А тут я бачу людину, яка відчуває відразу до свого пацієнта, чи роздратування, чи робить серйозні помилки.
Ось це усвідомлення, що це звичайні люди, дуже заземляє і не дає ідеалізувати свого психолога (а інколи це важко). Також думаю, що для майбутніх психологів розуміння, що навіть сам Ялом робив помилки, допомагає бути більш поблажливим до себе та занадто не дорікати собі.

По-друге, мені сподобалися історії. Якісь історії чіпали за живе, інші набагато менше. Деякі з них викликали зацікавленість, деякі – зовсім ні. Але усі вони живі, емоційні та справжні.

По-третє, тут багато важливої інформації саме з психології. Наприклад, мені було дуже цікаво читати як трактував автор сни одного з пацієнтів. Або про захисні механізми людей, бо наша психіка намагається справитися з проблемами як може (інколи дуже дивними шляхами).

Отже, дуже цікаво та пізнавально. Якщо ви хоч трохи цікавитесь психологією, то дуже раджу цю книгу.

Залишити відповідь