Питання життя і смерті – Ірвін Ялом та Мерлін Ялом, 2021

Нема нічого надійного і постійного, все на світі ілюзорне. (c)

Коли почалась війна, я не розуміла як далі жити у цій невизначеності. В тебе не має майбутнього, в будь-яку мить ти або близька людина може померти, страх та безнадія – єдине, що ти відчуваєш. Саме тоді я придбала 2 книжки “Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі” Віктора Франкла та “Питання життя і смерті” (A Matter of Death and Life) Ірвіна Ялома та Мерлін Ялом.

“Питання життя і смерті” написана Ірвіном Яломом – відомим психіатром, який випустив велику кількість книжок та його дружиною Мерлін – поважною вченою. Вони почали писати цю книгу, коли їм було по 87 та 86 років, саме в цей час у Мерлін знайшли рак. Це схоже на щоденник, де вони по черзі діляться своїми думками, страхами, болем, переживаннями. Хімієтерапія проходила дуже важко, тож в якийсь момент Мерлін вирішила закінчити ці тортури та піти з життя. Останні глави Ірвін вже писав сам.

Я обрала цю книгу саме тому, що хотіла хоч трошки підготувати себе до смерті або смерті своїх близьких (звучить дуже моторошно, але такі реалії мого життя під час війни). І вона дуже допомогла.

Читається “Питання життя і смерті” важко, адже ти розумієш, що тут не буде happy endʼу. Тож я могла подужати в день главу-дві, іноді жодної, коли зовсім не було емоційних сил.
Але в той самий час книга дає надію, що все не так страшно. Просто потрібно продовжувати жити. Не дивлячись, що ти можеш померти в будь-яку хвилину, ти маєш життя зараз, саме в цю мить:

Ми маємо благословити життя й насолоджуватися дійсністю зараз, ось тут на місці, поки вона існує.

Смерть не лякає, якщо у твоєму житті було багато яскравих, щасливих моментів. Смерть не лякає, якщо ти зробив усе, що планував. Смерть не лякає, якщо ти маєш якийсь сенс життя. Смерть не лякає, якщо ти маєш друзів та сімʼю. Смерть не лякає, якщо ти знаєш, що все проходить, навіть біль.

Не може бути готовим померти той, хто тільки-но почав жити. Треба прагнути, щоб у будь-яку хвилину ми відчували, що прожили достатньо...

Отже, дуже рекомендую цю книгу для всіх. Вона сповнена любовʼю, піклуванням, теплом, але також смутком, болем та втратою. Але після прочитання трохи стає краще та легше.

П.С. єдиний недолік цієї книги, що ти хочеш таку ж людину поряд, як мали Ірвін та Мерлін одне одного.

Українською мовою електронну книгу “Питання життя і смерті” можна придбати тут

Залишити відповідь